Aa Yakyuu Jinsei Icchokusen

Gry na NES - Aa Yakyuu Jinsei IcchokusenGry na NES - Aa Yakyuu Jinsei Icchokusen

Symulator baseballisty, a tak właściwie symulator życia baseballisty, to słowa idealnie pasujące do opisania tej gry, a to wszystko w formie prostej gry planszowej. Czy to mogło się udać? Czy takie połączenie może się spodobać graczom? No cóż… przekonam się na własnej skórze…

Na początek garstka informacji historycznych: gra Aa Yakyu Jinsei Itchokusen powstała w grudniu 1992 roku, została stworzona i wydana tylko i wyłącznie w Japonii na Famicoma, przez firmę Sammy Corporation. Gra powstała na podstawie japońskich gier planszowych „Jinsei”, które w państwach kultury zachodniej są znane jako „Gry w życie”.

Po pierwszym uruchomieniu gra nie robi dobrego wrażenia, wszędzie są japońskie „krzaczki”, które odstraszają swoją dziwacznością, na dodatek na, ekranie startowym mamy do wyboru aż pięć różnych opcji, oczywiście w hiraganie(albo w katakanie [albo w kanji]), które od razu powodują, że gracz nastawia się na to, że gra będzie skomplikowana.

Styl rysowania wszelkich postaci jest również typowo japoński ale cóż, w końcu to japońska gra, więc trzeba do tego jakoś przywyknąć. Zatem mimo różnic językowych trzeba przejść przez ekran tytułowy klikając kilkukrotnie przycisk START. Pierwszym elementem, który zwrócił moją uwagę, jest ciekawy i unikatowy system tworzenia twarzy dla naszej postaci, który pojawia się jeszcze przed właściwą rozgrywką, dzięki niemu nasz bohater nabiera własnego niepowtarzalnego wyglądu. Przez kilka pierwszych minut gry, wydawało mi się, że jest ona dziwna i niezrozumiała, jednak szybko pojąłem, że w rzeczywistości jest ona bardzo prosta, jest to bowiem idealne odwzorowanie gry planszowej, a zatem podobnie jak w tego typu grach, gracze rzucają kostką na zmianę, aby dojść do celu, którym w tym przypadku jest zostanie profesjonalnym baseballistą.

Nasz baseballista ma pięć cech, które go opisują, są to wzrost, waga, wytrzymałość, charyzma i szczęście życiowe(lub zadowolenie), cechy zdobywamy poprzez stawanie na odpowiednich polach na planszy i podejmowaniu właściwych wyborów, np. gdy staniemy na polu z mlekiem mamy do wyboru dwie opcje(nie wiemy jakie bo są napisane po japońsku), jeżeli mamy szczęście i wybierzemy dobrze to nasza postać wypije mleko i urośnie, a jeżeli podejmiemy zły wybór to naszego bohatera rozboli brzuch od tego mleka i stanie się mniej szczęśliwy. Niestety powoduje to, że gracz czuje się jakby nie miał na nic wpływu, a wszystko wokół niego działo się losowo, na szczęście raz na jakiś czas w grze pojawiają się ciekawe, proste mini gry, które zazwyczaj mają wpływ na losy naszej postaci, choć nie zawsze. Gra mimo prostoty nie nudzi się zbyt szybko, zwłaszcza gdy gramy z żywymi przeciwnikami, a można grać nawet w czwórkę co jest niewątpliwie atutem tej gry, na szczęście jeżeli nie ma nikogo w pobliżu to możemy się zmierzyć z komputerowym przeciwnikiem, który według mnie jest dosyć ciężki do pokonania.

Podsumowując po spędzeniu z tą grą ładnych kilku godzin stwierdzam, że jest ona dobrym tytułem, który wybija się ponad normę, i nie robi tego poprzez grafikę czy audio, które są średnim i niczym nie wyróżniającym się aspektem gry, ale poprzez unikatową i wciągającą rozgrywkę. Polecam tę grę każdemu, kto szuka trochę rozrywki, bo choć gra ma sporo wad takich jak kompletna losowość i japońszczyzna na każdym kroku, to ma też niewątpliwie swoje zalety, które wyróżniają ją posród tłumu innych tytułów na Famicoma.

Ocena: 7/10

Autor: 8bitmaniac

pobierz Aa Yakyuu Jinsei Icchokusen, nes

Powróć do listy gier na "A"

Zabronione jest bezpośrednie linkowanie ROM-ów / obrazków znajdujących się w naszym serwisie. Uszanuj nas i nie kradnij!