Advanced Dungeons & Dragons - Hillsfar

Gry na NES - Advanced Dungeons & Dragons - HillsfarGry na NES - Advanced Dungeons & Dragons - Hillsfar

Advanced Dungeons & Dragons - Hillsfar: gra wydana w 1993 roku przez FCI i Pony Canyon. Jest to produkcja oparta na systemie RPG AD&D, w której wcielamy się w rolę poszukiwacza przygód w mieście Hillsfar i okolicach.

Trudno jest nazwać gatunek tej produkcji. Osobiście nazwę to "prawdziwy RPG z elementami akcji". Prawdziwy RPG, bo nie mamy tu bicia potworków, levelowania, kupowanie magicznego sprzętu itd. Mamy to, co serwować powinien prawdziwy RPG: szukanie skarbów, przesiadywanie w tawernie, podróże konne, włamywanie się, czarowanie, wpadanie w sidła bandytów. Gra przedstawia ogrom możliwości, które mało tego dostępne są od razu. Ale od początku. Możemy wybrać gotową postać, stworzyć własną bądź wczytać tą, którą już kiedyś zrobiliśmy. Co do tego, mamy możliwość wyboru rasy, klasy, charakteru. Mamy aż 4 profesję główne: mag, wojownik, złodziej i uzdrowiciel, możemy je też zmieszać. Z ras mamy człowieka, pół elfa i elfa, gnoma, krasnoluda i niziołka, a współczynniki to: siła, inteligencja, wiedza, zręczność, kondycja i charyzma. Charakterów mamy 9, dzielące się na dobre, neutralne i złe i chaotyczne, praworządne i neutralne. Każdym z nich gra się całkowicie inaczej, więc nie ma liniowości. Gra opiera się na wypełnianiu questów danych przez naszą gildię. Ale nikt nie broni nam pozwiedzać, zdobyć sławę, uchlać się, bądź obrabować. Wszystko zostało okraszone minigrami: wspomniana walka na arenie, łucznictwo, jazda konna, otwieranie zamków. Każda z nich jest oryginalna, wymagająca i emocjonująca. Należy też dodać parę słów odnośnie tawerny. Zależy kim jesteśmy, mamy wiele opcji "dodatkowych", jak siłowanie się, wspinaczka na ściany, pokaz iluzji, uzdrawianie. I tu nie sprawdzi się myślenie "to jest głupie ale pewnie jest do czegoś potrzebne". Bo w sumie po cholerę wspinać się po ścianach tawerny? Możemy nawet zostać wyrzuceni, ale na szczęście mamy kilka tawern w mieście. Osobiście spodobał mi się element z wyryciem inicjałów. Po następnej wizycie zawsze siadamy przy nim, co jest ciekawym smaczkiem. Pojawiają się też jakby "random encounter", w postaci rzezimieszków, cwaniaków oferujących swoje usługi, bądź po prostu jakiejś dobrej plotki zasłyszanej przy kuflu. Niestety, nie zawsze wszystko jest jasne, ale to w końcu RPG, jak chcemy wiedzieć gdzie rosną zioła, to nie pytamy się zleceniodawcy, a robimy rekonesans. Ale urok opcji i możliwości jednak pryska, duży potencjał, mało wykorzystany.

Grafika jest ładna, chociaż w większej części to gra tekstowa i mamy pojedyncze obrazki, to miast wygląda jak miasto, polna droga jak polna droga a ognisko jak ognisko. Szkoda że wnętrza w trakcie przeszukiwania są bardzo skromne, wręcz puste, mało to nie idzie odróżnić kanałów od lasu, różnica tylko w kolorze i ścianach to za mało. Ale tylko do tego można się graficznie przyczepić, reszta jest naprawdę bardzo ładna. Muzyka jest dokładnie taka jaka powinna być, Przyjemna dla ucha, oddająca sytuację, ale niestety nie zawsze występuje, choćby we wspomnianym szabrowaniu. Ale tam gdzie jest, jest świetna. Tam gdzie jej nie ma, no cóż, powinna być.

Ocena: 8,5/10


Czy polecam: Jest na tyle ciekawa, że tak, i to nie tylko fanom AD&D. Jedna z lepszych produkcji na NESa opatrzona tą marką. Ale wizyta na serwisie z poradnikami bardzo prawdopodobna. Warta uwagi.
Autor: wanna-amigo

pobierz Advanced Dungeons & Dragons - Hillsfar z pegasusa, nes

Powróć do listy gier na "A"

Zabronione jest bezpośrednie linkowanie ROM-ów / obrazków znajdujących się w naszym serwisie. Uszanuj nas i nie kradnij!