Air Fortress

Gry na NES - Air FortressGry na NES - Air Fortress

Air Fortress to shooter wyprodukowany w 1987 roku przez Hal Laboratory. Ludzkości grozi flota statków kosmicznych zwanych fortecami. Posiadają ogromne zewnętrzne zabezpieczenia i systemy obrony, więc ktoś musi zniszczyć je od wewnątrz. Tym kimś jesteśmy my.

Odpalając tą grę po raz pierwszy pomyślałem "kolejny shooter, jestem w nich wybredny, ciekawe jaki będzie". Więc na pewno nie odbiega od normy, co najmniej na początku. Coś nas taranuje, jeden kontakt z wrogiem zabija, zbieramy power-up'y, aż w końcu dolatujemy do wejścia, gdzie zsiadamy z naszego pojazdu i bierzemy sprawy w swoje ręce. Od tej pory naszym celem jest dostanie się do rdzenia i zniszczenie go, a następnie ucieczka z wraku. Obydwa etapy mało się od siebie różnią. Dowolność ruchu, podobne strzelanie (człowiekiem możemy wystrzeliwać bombę). Wszelkie power-up'y zebrane w trakcie lotu zwiększają energię i liczbę bomb naszego herosa. I tu jest zasadnicza różnica. Cokolwiek nasz ludzik robi, czy strzela, obrywa, skacze czy idzie, traci energię. Jednak powoli ją regeneruje w czasie postoju, chyba że jej ubytek wywołany jest ranami. Po śmierci zawsze respimy się na początku. Istnieje system passwordu po każdej zniszczonej fortecy, zaś poziom trudności wzrasta szybko, poważnie i wyraźnie. Wrogowie zaczynają strzelać, są szybcy, jest ich więcej. W trakcie lotu jest trochę za trudno, a w środku trochę za łatwo. Etapy są dość krótkawe, ale wystarczająco długie.

Grafika jak na kosmiczną akcję jest trochę za mało dynamiczna, zbyt sztuczna, niemniej jednak tło ma dużo szczegółów, a sytuacja w trakcie walki przejrzysta. Wnętrza fortec są trochę puste w porównaniu do zewnętrznej części. Dźwięk jest skromny, kilka zapętlonych utworów, proste odgłosy. Ale jakość jest dobra, więc nie przeszkadza to w rozgrywce. Bardzo pasuje muzyka w tle do ucieczki. Swoją drogą ten wątek jest trochę za mało rozwinięty, zbyt słodki moim zdaniem. Mógłby być dobry, mroczny klimat.

Ocena: 6/10


Czy polecam: Jak ktoś lubi gry w tym stylu. W przeciwnym wypadku można zrazić się do gatunku. Gdyby wyrównać poziom trudności i dodać Bossów, dodać parę ścieżek dźwiękowych i różnice w tle to byłaby to naprawdę dobra pozycja. A tak jest tylko dobrą.
Autor: wanna-amigo

pobierz Air Fortress z pegasusa, nes

Powróć do listy gier na "A"

Zabronione jest bezpośrednie linkowanie ROM-ów / obrazków znajdujących się w naszym serwisie. Uszanuj nas i nie kradnij!