Automaty do gier z Famicom/NES


W dzisiejszych czasach nie zdarza się już nam kupowanie gier w ciemno. Mamy szeroki wybór czasopism wypchanych po brzegi recenzjami, w internecie można bez problemu poczytać opinie graczy z całego świata, czy wreszcie w większości przypadków możemy ściągnąć demo, albo wersję trialową. W latach 80'tych nie było tak różowo, świat nie był jeszcze globalną wioską z nieograniczonym przepływem informacji, więc gracze nie wiedzieli czego spodziewać się po nowej 8 bitowej konsoli. Specjalnie dla nich przygotowano specjalne automaty, rozmieszczane w sklepach, na których mogli przetestować grę przed zakupem.

FamicomBox i FamicomStation

FamicomBox to solidne metalowe pudło z 15 slotami na kartridże.
famicombox

Wprowadzono je do japońskich sklepów już w 1986 r., co ciekawe pomimo tego, że był używany na rynku azjatyckim, FamicomBox wykorzystywał kartridże NES. Także kontrolery oraz pistolet pochodzą z tej konsoli.

FamicomStation to w zasadzie klon FamicomBoxa stworzony prze firmę Sharp, różni się jedynie tym, że stoi na czterech metalowych nóżkach.
famicomstation

Niestety automat jest wykonany w nieco innej technologii niż oryginalne konsole, dlatego nie wszystkie gry na nim działają. Oficjalna lista obejmuje: 1943, Baseball, Bomber Man, Devil World, Donkey Kong, Donkey Kong Jr.; Duck Hunt; Excite Bike; F1 Race; Fighting Golf; Golf; Gradius; Hogan’s Alley; Ice Climbers; Ice Hockey; Knight Rider, Makaimura: Ghosts ‘n Goblins, McKids, Mah-Jong, Mario Bros, Mike Tyson’s Punch-Out!, Ninja Ryukenden, Punch-Out!, Rock Man, Rygar, Senjou no Ookami, Soccer League Winner’s Cup, Super Chinese 2, Super Mario Bros, Tag Team Pro Wrestling, Takahashi Meijin no Boukenjima, Tennis, Twin Bee, Volleyball, Wild Gunman, Wrecking Crew. Pomimo tych ograniczeń FamicomBox zyskał sporą popularność, dzięki czemu można go było spotkać nie tylko w sklepach, ale też np. w hotelach, gdzie był kupowany aby zapewnić rozrywkę gościom. Oraz dodatkowy zarobek właścicielom, bo zarówno FamicomBox, jak i FamicomStation miały możliwość dołączenia specjalnej przystawki do wrzucania (stujenowych) monet.

Nintendo M82

Nintendo M82 to urządzenie o takim samym przeznaczeniu jak FamicomBox, z tym, że dedykowane na rynek amerykański. Jego pełna nazwa brzmi: M82 Game Selectable Working Product Display. Technicznie nie odbiega od wersji azjatyckiej, wygląda jednak nieco ładniej (chociaż to subiektywne wrażenie).
nintendo m82

Nintendo M82 zawiera 12 gier, w odróżnieniu od FamicomBoxa, żeby pograć nie trzeba płacić, czas gry był jednak ograniczony. Obsługa miała możliwość ustawienia czasu gry na 30 sekund, lub 3, 6, albo 128 minut. Ta ostatnia opcja była chyba przeznaczona dla znudzonych pracowników ;-)
nintendo m82
Źródła:
- neswarpzone.com
- famicomworld.com
- gaming.wikia.com
Gararz
Zabronione jest bezpośrednie linkowanie ROM-ów / obrazków znajdujących się w naszym serwisie. Uszanuj nas i nie kradnij!