Kings of the Beach

Gry na NES - Kings of the BeachGry na NES - Kings of the Beach

W 1989r. Konami dało nam możliwość zagrania w siatkówkę plażową nawet do 4 graczy jednocześnie. Ale jak zostać tytułowym "Królem plaży"?

Na początek dobrze by było trochę poćwiczyć. W grze mamy do dyspozycji 3 boiska treningowe:
"BUMP" - na którym postawimy pierwsze kroki i nauczymy się odbierać piłkę,
"SET" - tu dowiemy się jak wystawiać piłkę naszemu partnerowi oraz
"SPIKE" - gdzie poćwiczymy najważniejszy element, czyli uderzenia.

Brakuje jednak możliwości potrenowania równie ważnej umiejętności - serwu. Tego niestety będziemy musieli nauczyć się już w praktyce, więc jeśli wiemy już jak odbierać i rozgrywać, powinniśmy przetestować nasze zdolności w walce z przeciwnikiem na boisku z napisem "MATCH".

Wypadałoby teraz napisać słów kilka o punktacji, gdyż gra odbywa się na starych zasadach, co znaczy, że punkt zdobywamy tylko, gdy my serwujemy (a nie za każdą wbitą piłkę), a jeśli zagrywa przeciwnik, musimy najpierw odzyskać serw. Mecz toczy się do 15-stu,jeśli rozgrywany tylko 1 set, lub do 12 przy 3 setach (do zwycięstwa potrzebujemy jeszcze przewagi 2 punktów), a co 5 następuje zmiana stron. Oczywiście odbijać piłkę na swojej połowie możemy do 3 razy (a jeden zawodnik nie może dotknąć piłki 2 razy z rzędu).

Dobrze. Skoro już wiemy co i jak przejdźmy wreszcie do meczu i nauczmy się serwować. Mamy 3 rodzaje zagrywki:
-serw z dołu (najprostszy do wykonania, ale też najłatwiejszy w odbiorze): naciskamy po prostu [A+B];
-serw ręką (tu potrzeba już trochę wyczucia): podrzucamy piłkę przyciskiem [A] lub [B] i (w odpowiednim momencie) uderzamy [B];
-serw z wyskoku (najtrudniejszy lecz najskuteczniejszy): podrzucamy [A] lub [B] i (w odpowiednim momencie) uderzamy [A].

*(Dodatkowo zarówno przy serwie jak i przy przebijaniu piłki przez siatkę możemy przytrzymać którąś że strzałek na padzie nadając uderzeniu odpowiedni kierunek).
**Nasi zawodnicy mogą ponadto blokować przy siatce oraz przebijać piłkę lobem.

Opanowanie sterowania wymaga wprawdzie małej wprawy, ale myślę, że nikt z graczy nie powinien mieć większych problemów.

Gdy już nauczyliśmy się gry i czujemy się wytrawnymi siatkarzami, czas sięgnąć po tytuł. Do turnieju możemy przystąpić sami bądź z kolegą / koleżanką (etc.).

Do pokonania mamy kilku / kilkunastu przeciwników w kilku różnych miastach, a każdy kolejny oczywiście nieco lepszy.

W grze mamy również kilka opcji ustawień (w namiocie po środku) a mianowicie:
- możemy ustawić którym zawodnikiem chcemy grać (dostępnych mamy 4 do wyboru, w turnieju jednakże udział biorą tylko dwaj pierwsi);
- wybrać tryb współpracy (cooperative) lub rywalizacji (competitive) - opcja jedynie dla pojedynczego meczu;
- poziom trudności;
- ilość setów (1 lub 3);
- oraz włączyć / wyłączyć dźwięki (a właściwie tylko muzykę).

A co z oprawą? Grafika dość przeciętna - prosta choć wyraźna, kolorowa. Plansze generalnie takie same - zmienia się jedynie trochę tło (morze się "przesuwa", a przykładowo w Rio de Janeiro jest - a jakże - wzgórze z Jezusem) oraz koszulki i włosy zawodników... i tyle (twórcy mogliby się trochę bardziej wysilić). Jedynie przed meczem ukazane są wyraźne portrety twarzy sportowców oraz piękne panie podające hasło do nowego miasta w turnieju.

Muzyka za to bardzo dobra, dynamiczna, bojowa podczas meczu oraz nieco spokojniejsza poza boiskiem. Odgłosy gry również przyjemne.

Ale najważniejsza w takich grach jest zabawa, a tu jest naprawdę przednia, choć niewątpliwie najlepsza będzie w towarzystwie (a przypomnę, że twórcy dali nam możliwość gry nawet do 4 osób jednocześnie). W dodatku stare zasady sprawiają, że walka o choćby 1 punkt bywa czasem niezwykle zacięta. No i jest też kilka smaczków tj. przybijanie piątki po zdobyciu punktu lub wściekłość zawodnika po błędzie. Możemy się również kłócić z sędzią, ale trzeba uważać, bo możemy dostać kartkę, a za czerwoną tracimy punkt.

Gorąco polecam, bo warto. Ściągać, grać i dobrze się bawić!
Autor: batter86

pobierz Kings of the Beach z pegasusa, nes

Powróć do listy gier na "K"

Zabronione jest bezpośrednie linkowanie ROM-ów / obrazków znajdujących się w naszym serwisie. Uszanuj nas i nie kradnij!