Magic Jewelry (Jewelry Multi Cart)

Gry na NES - Magic JewelryGry na NES - Magic Jewelry

Jewelry Multi Cart, czyli w oryginale Magic Jewelry to gra iście podobna do tetrisa. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Gra ta została wydana w roku 1990.

No dobra, ale o co właściwie biega? A no o to, że mamy planszę, na której musimy układać klejnoty. Naszym zadaniem jest układanie tych klejnotów jak najdłużej. Aby zniknęły, należy połączyć 3 klejnociki takiego samego koloru i kształtu poziomo, pionowo lub ukośnie. Proste? Jak metr sznurka w kieszeni. :P Bowiem samo układanie klejnotów, to tylko połowa z całej frajdy, jaką dała mi ta gra. Druga połowa to nieprawdopodobnie szczegółowy system przyznawania punktów. To na razie jedyna znana mi gra, gdzie mimo, iż liczba punktów może śmiało przekroczyć milion, dwie ostatnie cyfry nie będą zerami! Są też oczywiście łańcuchy i kombosy. O ile za te pierwsze premii w punktach nie dostajemy (a jeśli już, to nie wpływają one znacząco na nasz bilans), o tyle combo może spowodować wzrost naszego licznika punktów o kilkanaście tysięcy! Co więcej, pod koniec każdego etapu (czyli po ułożeniu 70 klejnotów oraz każdej wielokrotności te liczby) pojawia się ultrahiperekstramegawyrąbisty klocek, który po zetknięciu się z klejnotem niszczy wszystkie klejnoty tegoż koloru znajdujące się na planszy. Pozostałe klocki pod wpływem grawitacji spadają, tworząc czasem kilkustopniowe combo, zasilając licznik punktów oraz ułożonych klejnotów. Ech, w praktyce wygląda to znacznie lepiej. :) Resztę z samej rozgrywki odkryjcie sami.

Hmmm, co do grafiki i muzyki... Zacznę może od tego co lepsze, czyli udźwiękowienia. W tle przygrywać nam będą chorobliwie przyjemne dla ucha kawałki. Same dźwięki ułożonych klejnotów też melomanów nie odstraszą. A jeśli chodzi o grafikę... cóż, i tak, i nie. Z jednej strony bardzo fajne animacje (zwróćcie na przykład uwagę, jak płynnie porusza się ilość punktów zdobytych podczas ułożenia klejnotów), z drugiej jednolite tło (no dobra, kolory się zmieniają, ale to ociupinę za mało). Twórcy wbili pikselową Statuę Wolności w tło. Fajnie, ale trochę więcej wyobraźni, i można by było dodać inne tła (np. Wieża Eiffla). Po drugie, klejnoty są wyraźne... dopóki grasz na emulatorze. Przyznam Wam się szczerze, że grałem w tę grę i na Nestopii, i na konsoli. Nie ma porównania. Mój źle ustawiony ekran w telewizorze powoduje, że nie lada wyzwaniem jest odróżnienie klejnotu zielonego od zółtawego.

Reasumując: gra bardzo ciekawa, przyjemna i nieskończona, niemniej jednak lepiej gra się na emulatorze. Polecam ją fanom tetrisa, ale myślę, że spodoba się każdemu. Bo nie mam jej nic do zarzucenia, a gra może służyć i jako rozgrywka na 5 minut, i jako "granie do upadłego".

Gry na NES - Magic Jewelry

Autor: Jaro

pobierz Magic Jewelry z pegasusa, nes

Powróć do listy gier na "M"

Zabronione jest bezpośrednie linkowanie ROM-ów / obrazków znajdujących się w naszym serwisie. Uszanuj nas i nie kradnij!