Quattro Sports


Składanka dla miłośników sportu, gdyż zawiera 4 gry wydane w 1991 roku przez Codemasters o tematyce sportowej, w jej skład wchodzą:
 • 1. Baseball Pros
 • 2. Bmx Simulator
 • 3. Soccer Simulator
 • 4. Pro Tennis
 • Gry na NES - Quattro SportsGry na NES - Quattro Sports

  Zacznijmy od Baseball Pros, muszę przyznać że nie jestem fanem baseballu (dla nas ta gra ciągle jest czymś nowym), ale po części zapoznałem się z nim dzięki legendarnej Pegazusowej grze pod tą właśnie nazwą. Jeżeli komuś spodobał się tamten tytuł, to na tym na pewno się nie zawiedzie. Rozpoczynamy od wyboru typu rozgrywki czyli one player bądź two player, mamy też możliwość przeglądania zawodników z poszczególnych drużyn, gdyż różnią się oni szeregiem osiągów takimi jak: określenie którą ręką dany zawodnik rzuca piłkę, w którą stronę podkręca, z jaką prędkością rzuca, taka różnorodność potrafi naprawdę urozmaicić rozgrywkę.

  Co do samych drużyn to mamy do wyboru 16 z całego świata między innymi : Tokio Bullets, Berlin Rewers czy Houston Rockers, w każdej drużynie jest 16 zawodników, każdy ze swoimi własnymi osiągami i imieniem co w sumie daję naprawdę pokaźną liczbę graczy. Nie będę się tu rozwodził na temat zasad gry, gdyż jest to temat zbyt obszerny, w skrócie można powiedzieć, że raz bronimy się (rzucamy piłkę i bronimy baz), drugim razem atakujemy (odbijamy piłkę kijem i w trakcie jej lotu staramy się przebiec przez wszystkie bazy) i tak przez 9 rund, runda kończy się wtedy gdy 3 zawodników atakujących zostanie wyrzuconych.

  Właśnie w tym miejscu uwidacznia się miodność tej gry; postacie i ich ruchy są niesamowicie płynne, gra dzieję się bardzo szybko a wszystkie wydarzenia są bardzo wyraziście opisane na ekranie, dzięki czemu zasady baseballa po 5 minutach nie stanowią dla nas problemu. W tą grę po prostu chce się grać! Graficznie gra wygląda świetnie co w zestawieniu z szybką rozgrywką daje świetne połączenie, całości nie jest w stanie zepsuć nawet monotonna i nużąca muzyka, oraz rzadko ale jednak zdarzające się błędy związane z lotem piłki.

  Ogólnie rzecz biorąc gra jest świetna, zachęcam wszystkich do grania w szczególności w multiplayer, bo jest to jedna z najlepszych gier sportowych jakie na Pegazusa wyszły.

  Gry na NES - Quattro SportsGry na NES - Quattro Sports

  Druga grą jest Bmx Simulator. Ciekawa pozycja ze względu na to, że nie za często mamy okazję ścigać się rowerami w jakiejkolwiek grze. Rozpoczynamy od ekranu wyboru swojego zawodnika bądź zawodniczki oraz liczby graczy, potem dochodzi wybór spośród jednego z trzech poziomów trudności (easy, standard oraz hard) i do dzieła.

  Cechą charakterystyczną tej gry jest to, iż widzimy co się dzieje na torze z lotu ptaka, a jest co oglądać, ponieważ tory są bardzo urozmaicone, jest cała masa barierek, opon, kamieni, podjazdów itp. i innych wynalazków, które mają nam przeszkadzać. W celu ukończenia wyścigu trzeba przejechać określoną liczbę okrążeń, wygrywa zawodnik z najlepszym czasem. Niestety Bmx Simulator jest grą bardzo monotonną, graficznie wygląda to w miarę ciekawie ale tylko dlatego, że widok z góry pozwolił autorom na dużą różnorodność tras, poza tym już jest tylko gorzej, gdyż gra sprowadza się do wciskania jednego przycisku i obierania odpowiedniego kierunku, co po 10 minutach robi się nużące a po 20 denerwujące. Dodam jeszcze, że gra do łatwych nie należy bo przeszkody omijać jest bardzo ciężko a przeciwnicy nie mają w zwyczaju czekać na gracza.

  Ogólnie gra jest słaba ale jeśli ktoś lubi rowery i koniecznie chce pograć w tego typu grę to może spróbować.

  Gry na NES - Quattro SportsGry na NES - Quattro SportsGry na NES - Quattro Sports

  Trzecią grą z serii Quattro Sports jest Soccer Simulator. Jak dla mnie jest to perełka tej składanki, gdyż w dzieciństwie zagrywaliśmy się z kolegami w tą piłeczkę. Mamy do wyboru 3 tryby rozgrywek: pojedynczy mecz dla jednego gracza, puchar świata dla jednego gracza oraz mecz dla dwóch graczy. Gramy tylko reprezentacjami, których jest 8 do wyboru (w tym Rosja z flagą Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich), jednakże drużyny różnią się tylko między sobą kolorami strojów.

  Podobnie jak w Bmx tu również kamera umiejscowiona jest nad strefą działań i przesuwa się wraz z lotem piłki. Mecz trwa 5 minut czasu rzeczywistego, po dwie i pół minuty każda połowa, możliwa jest dogrywka a nawet rzuty karne, które widzimy z perspektywy kopiącego co jest bardzo fajnym urozmaiceniem. Graficznie gra wygląda na nienajgorszym poziomie, jest bardzo kolorowo poprzez zróżnicowanie boisk i strojów, świetnie wyglądają trybuny i kibice, a także reklamy naokoło samego boiska. Muzyka w grze nie przeszkadza, natomiast kibice bardzo żywiołowo reagują na to co dzieje się na boisku.

  Grywalnie gra stoi na bardzo dobrym poziomie, piłkarze poruszają się szybko i sprawnie a najbardziej urzeka oddanie realizmu samego sportu, za wślizg w polu karnym spodziewaj się rzutu karnego, za podanie do bramkarza również, gdy ten złapie piłkę w ręce, to jest coś czego najlepsze współczesne symulatory piłki nożnej ze swoją super realistyczną grafiką nie posiadają… Jeżeli tylko nie przeszkadza wam widok meczu z góry to będzie się świetnie bawić, bądź w multiplayerze albo zdobywając samotnie puchar świata, który sam w sobie wygląda bardzo imponująco.

  Ogólnie gra warta polecenia a dla fanów piłki nożnej pozycja obowiązkowa spośród Pegazusowych gier o tematyce piłki nożnej.

  Gry na NES - Quattro SportsGry na NES - Quattro Sports

  Ostatnią pozycją (wydawałoby się że bardzo udanej) składanki jest Pro Tennis. Gra która ma ładną oprawę lecz poza tym nic dobrego o niej nie da się powiedzieć. Po standardowym wyborze trybu dla pojedynczego lub dwóch graczy zaczynamy mecz, bądź turniej. Istnieje jeszcze opcja zapoznania się ze sterowaniem w menu głównym. Lecz niestety mecz kiedyś zacząć trzeba i tu powstaje pewien problem, nie jest nim bynajmniej widok postaci, gdyż te wyglądają bardzo przyzwoicie, nie jest nim także sposób poruszania się, ponieważ zawodnicy bardzo dobrze reagują na wydawane im polecenia.

  Problemem jest sam rozmiar kortu tenisowego, który jest zwyczajnie o połowę za mały, psuje to samą rozgrywkę i cały efekt gry. Jeżeli jednak ktoś ma ochotę grać w tenisa na boisku niewiele większym od stołu do ping-ponga tytuł ten mu gorąco polecam, nie zawiedzie się bo cała reszta jest bez zarzutu. Dla pragnących lepszego odwzorowania tejże gry polecam rom o nazwie Tennis, który na pewno wam się spodoba.

  Tak więc na składance Codemasters o tytule Quatro Sports nikt się nie zawiedzie na baseballu i piłce nożnej, jeżeli ktoś się nudzi a przy tym lubi wyzwania może spróbować swoich sił na rowerze, grę w tenisa podejmujcie na własne ryzyko, a i tak w tym wypadku radzę przed zażyciem przeczytać ulotkę ewentualnie skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą.
  Autor: Awek

  Quattro Sports z pegasusa do pobrania, nes

  Powróć do listy gier na "Q"

Zabronione jest bezpośrednie linkowanie ROM-ów / obrazków znajdujących się w naszym serwisie. Uszanuj nas i nie kradnij!