Rambo

Gry na NES - RamboGry na NES - Rambo

Myślę, że już w momencie wydania tytuł ten stał się dość kontrowersyjny w środowisku graczy. Ale o tym za chwilę. Tak a propos jest to moja pierwsza recenzja gry na platformę NES, także proszę o daleko posuniętą wyrozumiałość...

"Rambo" rozpoczyna się notką biograficzną o głównym bohaterze, dzięki której możemy poznać kilka interesujących szczegółów na temat tej kultowej postaci. Od razu "rzuca się w uszy" zapadający w pamięć temat muzyczny. Ogólnie ścieżka dźwiękowa niniejszego tytułu jest jego bardzo mocną stroną. Ale do rzeczy...

Jest rok 1985. John J. Rambo od trzech lat jest osadzony w więzieniu o zaostrzonym rygorze z powodu wypowiedzenia prywatnej wojny lokalnemu departamentowi policji oraz Gwardii Narodowej w jakimś amerykańskim zadupiu, które niegościnnie przyjęło zasłużonego weterana wojny wietnamskiej. Jednakże po odsiedzeniu części wyroku nasz bohater otrzymuje "propozycję nie do odrzucenia". W zamian za wolność ma udać się do wietnamskiej dżungli aby udowodnić istnienie obozów jenieckich, w których wciąż przetrzymywani są amerykańscy żołnierze - po ponad dziesięciu latach od formalnego zakończenia konfliktu. Jak potoczyła się ta misja? Wie to każdy szanujący się fan filmów akcji wyprodukowanych w latach 80. - czas więc na skupienie się nad grą, o której mowa.

"Rambo" jest tytułem, który fabularnie opiera się na filmie "First Blood - Part II" z 1985 r., ale... czysto teoretycznie. W grze bowiem występują pewne nagięcia scenariuszowe (momentami dość wyraźne odniesienia do pierwszej i trzeciej części cyklu filmów sygnowanych nazwiskiem John Rambo) oraz totalne odchylenia od pierwotnej fabuły (część lokacji, kilka rodzajów przeciwników, niektórzy bossowie, możliwość alternatywnego zakończenia). W pewnych momentach wodze fantazji poniosły twórców zbyt daleko, co powoduje psychodeliczną nienaturalność rozgrywki. Technicznie: gra jest dwuwymiarową platformówką z elementami RPG (możliwość tzw. "expienia" w celu podniesienia własnej siły ognia oraz wytrzymałości).

Jak wspomniano wyżej - jednym z największych atutów gry jest udźwiękowienie. Chwytliwe motywy muzyczne, wybuchy granatów i strzał z ładunkiem wybuchowym czy rozkoszny warkot karabinu maszynowego... rzecz wielce klimatyczna. Na nieco niższym poziomie stoi grafika, ale raczej ze względu na pewne braki w pomysłach na lokacje niż ich samego wykonania. Z grywalnością nie powinno być większych problemów. Dość obszerny arsenał broni do wyboru rekompensuje nużący początek rozgrywki, kiedy to Rambo przedziera się przez dżunglę w poszukiwaniu kontaktu operacyjnego, a później obozu jenieckiego. Wtedy to przeciwnikami są same zwierzęta, co na dłuższą metę irytuje. Dopiero po zlokalizowaniu obozu zaczynają atakować nas żołnierze Viet Congu. W dalszej części rozgrywki na naszej drodze staje Armia Radziecka (sojusznicza z wietnamskim reżimem komunistycznym), a po ucieczce Rambo z obozu (wcześniej przesłuchiwanego i torturowanego) w roli przeciwników zaczynają występować dziwne kreatury... Związane jest to z wcześniej wspomnianymi odchyleniami od oryginalnej fabuły, o których nie ma potrzeby się jakoś szczególnie rozpisywać (uwolnienie zaginionego w jaskiniach chłopca czy zdobycie kluczy do helikoptera, którym uciekamy wraz z uwolnionymi amerykańskimi jeńcami). W tym przypadku każdy powinien indywidualnie wyrobić sobie własną opinię.

Konkludując - warto sięgnąć po "Rambo" nawet po to żeby stworzyć sobie własny obraz o tym w sumie interesującym i jednocześnie trudnym tytule, wypuszczonym na platformę NES. Z drugiej strony jest to mus dla maniaków kina traktującego o wojnie w Wietnamie, a także dla fanów podobnych gier, gdzie samotny bohater indywidualnie rozprawia się z hordami przeciwników (choćby seria pt. "Contra"). Kończąc tę przydługą i być może nudnawą recenzję można stwierdzić, że niniejszy tytuł jest zdecydowanie warty polecenia dla tej sprecyzowanej grupy graczy o specyficznych upodobaniach.

Ocena: 7+/10

Autor: Executioner

pobierz Rambo z pegasusa, nes

Powróć do listy gier na "R"

Zabronione jest bezpośrednie linkowanie ROM-ów / obrazków znajdujących się w naszym serwisie. Uszanuj nas i nie kradnij!