Tengen Tetris

Gry na NES - Tengen TetrisGry na NES - Tengen Tetris

Ah, Tetris... Któż z nas nie zna tej gry? Ponadczasowa, wydana w tysiącach odsłon, towarzyszy ludzkości już od około 1984 roku, a stworzona została w ZSRR przez zespół Aleksieja Pażytnowa.

Myślę, że wszyscy znają jej zasady, ale można krótko je przypomnieć;) Gra rozpoczyna się na prostokątnej planszy - początkowo pustej. W trakcie gry pojawiają się pojedynczo klocki, a zadaniem gracza jest układanie ich na planszy (poprzez obracanie i przesuwanie w poziomie) w taki sposób, aby kwadraty składające się na nie utworzyły wiersz na całej szerokości prostokąta. Wtedy wiersz ten zostaje usunięty, a pozostałe klocki opadają w kierunku dna, tworząc więcej przestrzeni dla następnych elementów. Wraz z kolejnymi poziomami zwiększa się prędkość spadania klocków, a co za tym idzie - trudność gry;)

W tej wersji Tetrisa menu wita nas piękną melodią i obrazem kolorowej cerkwi, wskazującą jednoznacznie na pochodzenie gry. Potem możemy wybrać sobie tryb rozgrywki, czy chcemy układać klocki w pojedynkę, czy z przyjacielem - współpracując lub walcząc ze sobą o to kto ułoży więcej i szybciej, a właściwie poprawniej jest powiedzieć - kto pierwszy zakopie się pod górą klocków i przegra;P Można również w taki sposób zagrać z komputerem, ale jest to rozwiązanie baardzo niedopracowane - komputer układa klocki wolniej niż zrobiłby to mój psiak i to w dodatku tylko jedną łapą;) Następnie wybieramy level, pierwszy wiadomo, jest najprostszy - kolejne są już znacznie trudniejsze, a klocki spadają niemal z prędkością błyskawicy. Możemy również od początku zafundować sobie szybsze opadanie klocków. W ostatnim menu mamy wybór muzyki i tutaj zwykle zatrzymuję się na kilka chwil, zastanawiając się którą z melodii wybiorę dziś na moją towarzyszkę rozgrywki. Wszystkie są po prostu świetne, w różnych nastrojach, pasujące do ogólnej koncepcji rosyjskiej stylizacji tetrisa. Można również wybrać ciszę i puścić sobie coś w Winampie, ale ta muzyka jest jednym z najważniejszych powodów dlaczego w ogóle właczam tą grę, więc takie rozwiązanie jest w moim przypadku niedopuszczalne;)

Potem następuje część właściwa, układamy sobie klocki, kombinując czy chcemy niwelować je pojedynczo, czy też tworzyć poczwórne combo czekając na długiego klocka i wywołując tetrisy nabijające nam punktację:P Nie ma ona większego znaczenia, ale im mamy większego ,,score", to pomiędzy poziomami zatańczy dla nas więcej tancerek i tancerzy w tradycyjnych rosyjskich strojach, na których programistom brakło pikseli i pozostali bez twarzy:D

W pojedynczej rozgrywce, po prawej stronie widzimy też wszystkie rodzaje klocków i paski nad nimi, które powiększają się w zależności od tego ile razy danego klocka użyliśmy. Po kielichu dla tych, którym zdarzyło się bez zapisów maksymalnie powiększyć paski, mnie udało się to raptem dwa razy;) Grafika jest przeciętna, ale nie ma tutaj potrzeby, aby musiała być lepsza. To przecież tylko klocki:) Muzyka i grywalność są za to największymi atutami tego Tetrisa. Mimo, że posiadam wiele jego odmian na różne sprzęty, czy to na komputer czy na telefon, to żadna z nich nie jest tak udana. Może też dlatego, że mam z nią wiele miłych wspomnień, jak chociażby obserwowanie gry mojej mamy i tańczenie razem z bezimiennymi rosyjskimi tancerzami do melodii Katiushy;)

Serdecznie polecam, obowiązkowa pozycja na nudę, zwłaszcza w zimowe i jesienne wieczory!

Ocena: 7/10

Autor: kasiappp111

pobierz Tengen Tetris, nes

Powróć do listy gier na "T"

Zabronione jest bezpośrednie linkowanie ROM-ów / obrazków znajdujących się w naszym serwisie. Uszanuj nas i nie kradnij!