Poszukiwacze zaginionej planszy


Happily Ever After, co zwyczajowo tłumaczy się jako "żyli długo i szczęśliwie", to gra na NESa zapowiedziana w roku 1991, będąca wirtualną adaptacją filmu o tym samym tytule. Premiera kinowa, ze względu na prawniczo-sądowa politykę Disneya, przesunięta została na rok 1993, a sam film uzyskał tak niskie noty, że nikt poza Stanami się o niego nie upominał. Rok później, także tylko w Ameryce, na rynek trafiła gra przeznaczona na konsolę Super Nintendo.

O wersji na NESa słuch zaginął. Nikt nie wie, kim byli producenci i kiedy prace zostały przerwane. Nie wiadomo, na jakim etapie zaawansowania zaprzestano tworzenia, nieznane są motywy tej decyzji, choć podejrzewa się, że chodziło o przesunięcie daty premiery filmu i rezygnację z wersji na emerytowaną konsolę. Dla potomnych została tylko zapowiedź w magazynie Nintendo Power.

Gry NES, Pegasus, FamicomGry na NES, Pegasus, Famicom
A miało być tak pięknie...


Ale jest nadzieja. Nadzieja, że gdzieś odnajdzie się jeden z twórców, że na prehistorycznej dyskietce zachowały się strzępki kodu źródłowego, finalnie, że gdzieś ukryty jest grywalny prototyp, a kartridż niedługo pojawi się na Ebayu i zostanie uratowany przez prawdziwych fanów. I poszukiwaniem takich skarbów zajmują się bohaterowie tego artykułu.

W tej dziedzinie najbardziej znana jest ekipa ze strony Lost Levels. Założona przez Franka Cifaldiego witryna zrzesza historyków-amatorów i archeologów internetu, którzy poświęcają własny czas i pieniądze na ratowanie prototypów nieukończonych produkcji. Najciekawsze odkrycia doczekały się pełnych artykułów, pozostałe zostają opisane na skromnym forum tematycznym. Projekt samej strony jest minimalistyczny, ale przejrzysty, nie ma tam nic ponad to, co niezbędne i mogłoby przeszkadzać w wykopaliskach. W poszukiwaniach użytkownicy strony wykorzystują głównie internet, góglając za dojściami do autorów, mailując do korporacji związanych z tytułem i poszukując śladu osób, które mogły mieć styczność z produkcją danego tytułu. Śledzi się także różne tematyczne fora internetowe i aukcje na Ebayu oraz Yahoo! Auctions Japan, żeby żaden unikat nie umknął sprzed nosa. W użyciu znajdują się też stare egzemplarze czasopism czy reklamy, których skany można bez problemu ściągnąć z sieci. A jak już cudownie odnaleziony kartridż trafi do któregoś z poszukiwaczy, ten stara się jego zawartość jak najszybciej zrzucić (dump) na komputer i udostępnić jako plik ROM. W taki sposób kawałek historii zostaje zachowany.

Hard Drivin to próba stworzenia gry trójwymiarowej na NES. Błędy grafiki ponoć nie występują na konsoli.


Jednym z takich niewątpliwych sukcesów jest zapowiedziana w roku 1991 gra Bio Force Ape. W materiałach reklamowych zapowiadana była jako zwariowany platformer o wrestlingującym, zmutowanym szympansie, zawierająca niespotykanie szybkie przewijanie ekranu, jednak z nieznanych przyczyn produkcja została przerwana. W nadchodzących latach kolekcjonerom nie udawało się wpaść ani na trop autorów, ani samej gry. Gdy w 2005 roku na forum Digital Press pojawił się właściciel kartridża wywołało to niemałą burzę, którą zakończył sam autor wątku, wrzucając zdjęcie zniszczonego okazu. Tak, tak, to była ściema, ale uczyniła tę grę prawdziwą legenda w świecie poszukiwaczy. Szczęśliwie, w 2010 roku w Japonii został wystawiony na aukcję famicomowy prototyp gry, a ekipie z Lost Levels udało się uzbierać odpowiednią sumę i wylicytowali go za 2700 dolarów. Niedługo potem ROM tej produkcji rozprzestrzenił się po internecie.

Bio Force Ape w całej okazałości


Wielu z was chciałoby spytać, czy też mogłoby do nich dołączyć? Pewnie! Forum, jak przystało na porządną, fanowską działalność jest otwarte dla wszystkich. Wystarczy znajomość angielskiego, głowa na karku, obeznanie w świecie gier i chęć działania, a być może któregoś dnia poczujecie się jak nowy członek starej grupy. Tak, starej, w tym roku stronce stuknęło 10 lat, w trakcie których odnalezione zostało wiele gier i zrzucono wiele romów. Sam założyciel zaś zawodowo związał się z branżą elektronicznej rozrywki, gdzie pracował między innymi przy produkcji gier, z czego jedna nigdy nie została wydana :>

Gry NES, Pegasus, FamicomGry na NES, Pegasus, Famicom
Drakula w butach Reeboka, czyli Drac’s Night Out. Gra wystąpiła w odcinku Dracula Games u AVGN’a


Poza wyspecjalizowanymi stronami i grupami na wielu zagranicznych serwisach gamingowych wydzielone są działy poświęcone prototypom i grom niewydanym. Jednym z nich jest Nintendoage.com. Znajduje się tam topic zawierający spis posiadaczy prototypów gier na NES i ich kolekcji, zarówno produkcji wydanych, jak i tych, które nie trafiły na rynek. Warto zaznaczyć, że jest uważany za najbardziej aktualny w całej sieci. Ponadto, na forum udzielają się członkowie Lost Levels. Innymi forami, które poświęciły fragment siebie dla niewydanych produkcji, są Famicom World i Assembler Games, przy czym na tej ostatniej problemem jest samo wyszukanie informacji o NESie, ze względu na "wielosystemowy" charakter strony. Żadnego problemu z przejrzystością nie ma za to na NESWorld, gdzie opublikowano pełną listę niewydanych gier.

Niestety, nie wszyscy podzielają poglądy Franka co do publikacji takich gier. Jedni trzymają je w kolekcji i się nie dzielą, inni sprzedają reprodukcje i pilnują swoich danych, a niektórzy proponują ROM w zamian za crowdfundingową zbiórkę w wysokości marnych 5000$... Bez podawania nazwisk się obyło, no i nie czuje się wystarczająco mocny, żeby mówić im, co mają robić ze swoja własnością, ale nie ukrywam, że takich osobników lubię już znacznie mniej.

Gry NES, Pegasus, FamicomGry na NES, Pegasus, Famicom
Jeden z nieopublikowanych w sieci prototypów - Chuck Yeager’s Fighter Combat


Poza tym, w sieci wisi parę jednoosobowych projektów takich jak Thenesdump. Autorem jest Joe Thomas, zajmujący się głównie reprogramowaniem cartów, zrzucaniem ROMów oraz dystrybucją replik. Jego strona prezentuje kolekcje cartów niewydanych gier (zarówno przerwanych produkcji, jak i wydanych tylko na konkretne regiony), hacków, tłumaczeń z krzaczastego i piratów, w większości samoróbek. Każda pozycja została skrótowo opisana, dzięki czemu strona staje się niezłym źródłem wiedzy. Tego pana można znaleźć także na forum Nintendoage.

Prywatną stronę - bloga prowadzi też Nintendoplayer, prawdziwy Indiana Jones w swojej kategorii, który niestrudzenie poszukuje prototypów kolejnych gier, po czym, w miarę możliwości, zrzuca je i upublicznia jako ROM, a kartridż odsprzedaje - pamiętając, ile kosztował Bio Force Ape nikogo nie powinno to dziwić. Na swojej stronie umieścił on listę zdobytych przez siebie prototypów, wraz z miejscem odnalezienia, statusem romu i opisem całej operacji lub samej gry. W jednym z wpisów obiecuje pomóc posiadaczom ewentualnych „protosów” w zrzucaniu gry, zaznaczając przy tym, że lepiej pozostawić to zadanie komuś doświadczonemu.

Gry NES, Pegasus, FamicomGry na NES, Pegasus, Famicom
Jedno z jego odkryć, czyli California Raisins - The Grape Escape


Jeśli komuś mało, zawsze może odwiedzić Gamesthatwerent.com. Strona wyrosła ze sceny Commodore 64, początkowo zajmowała się nieopublikowanymi produkcjami tylko na ten system, z czasem ewoluowała w zbiór newsów i wiadomości na temat aktualnych poszukiwań gier niewydanych. Dopiero ta witryna, wraz z zawartym na niej zbiorem linków do stron o pokrewnej tematyce i masą artykułów pozwala dobrze rozeznać się w rozmiarach poszukiwań na konsole i komputery wszelakie. I kieruje dalej, na strony takie jak Unseen 64, prowadzony przez grupę zwariowanych Włochów zbiór informacji na temat wszelakich niewydanych gier i prototypów, lub Hidden Palace, gdzie wśród szerokiej gamy zainteresowań dominują wszelakie okołosegowe projekty… Uhhh, chciałoby się tym wszystkim zajmować, ale rozeznawszy się w rozmiarze sceny cyfrowej archeologii człowiek po raz kolejny zaczyna żałować, że życie jest za krótkie na wszystko. Może jednak zostawię odgrzebywanie skarbów specjalistom, którzy potrafią dostrzec do każdego prototypu i sprawić, że niewydane gry trafią do sieci, a tam będą "żyły długo i szczęśliwie".

Ostatnie duże odkrycie na Lost Levels - na NESa, czyli 8-bitowa konwersja polskiej gry autorstwa Technos, ojców Kunio Kuna i spółki
Autor: M'cin
Zabronione jest bezpośrednie linkowanie ROM-ów / obrazków znajdujących się w naszym serwisie. Uszanuj nas i nie kradnij!